GALATASARAY SK TARAFTAR PLATFORMU
GALATASARAY SK TARAFTAR PLATFORMU

Süper Lig artık ön eleme ligi

beIN Sports yorumcusu Uğur Meleke’den gündeme dair yorumlar:

Galatasaray’ın PSV maçına kadar transferlerini bitiremeyeceği ortada. Bu Türk futbolunun her sezon yaşadığı problemlerden biri. Şunun farkında olmamız lazım; 2021-2022 sezonundan itibaren, Avrupa’da ilk 11 sırada değiliz. Artık hiçbir turnuvaya direkt takım yollayamayacağız. Sezonu Temmuz sonunda, Ağustos başında açmaya alışmamız lazım. Süper Lig artık ön eleme Ligi. Ön elemeye mahkumuz Türk futbolu olarak artık. Seçimler haziran ayında olmamalı. Her şey aksıyor. Transferleri, hoca seçimini aksatmamalısınız.”

YABANCI SINIRI

Yabancı oyuncu konusunda nasıl serbestlik olması gerektiğini yıllardır savunuyorsak, TFF 1. Lig’deki statü de gözden geçirilebilir. Yerli oyuncuların belli noktaya kadar ama sadece bir noktaya kadar teşviğe ihtiyacı var. Kapalı devre bir sistemden başarı çıkacağına inanmıyorum. Rekabetten yanayım. Yabancı serbestliği belki de alınmış en iyi kararlardan biriydi ama TFF 1. Lig’in statüsü bir değiştirilebilir.

Belli bir yaşa kadar olan genç oyuncular desteklenebilir, teşvik edilebilir. Her takıma, ‘şu sayıda genç oyuncu yazmalısınız’ denebilir. Belli bir yaşa kadar. 25-26 yaşındaki oyunculara değil. Onlar kendilerini serbest rekabette göstermek zorunda.

TFF 1. Lig’i tarama konusunda eksiğiz, Avrupa ligleri bazen bizden daha önce keşfediyor oyuncuları. Bakınız Zeki Çelik, Çağlar Söyüncü, Ali Akman, Cenk Özkaçar… Bunların sayısının artması için teşvik verilebilir.

Diğer Yazılar